Početna Gradske teme Doček po Julijanskom kalendaru na 21 lokaciji

Doček po Julijanskom kalendaru na 21 lokaciji

0

Kao uvertira za 2021. godinu kada će Novi Sad biti Evropska prestonica kulture, Fondacija “Novi Sad 2021” počinje sa građenjem kapaciteta dočeka Dve Nove godine, kao budućih termina svečanog otvaranja i zatvaranja godine kad će Novi Sad poneti titulu. Predstavljena kroz razliku dva računanja vremena, kao i dva kalendara, gregorijanskog i julijanskog, tako će i dva programska koncepta dočeka Novih godina biti drugačija. I dok se Doček 2018. dešava 31. decembra tokom celog dana, uglavnom na otvorenim prostorima i samo u centru grada, 13. januara dočekaćemo 7526. godinu samo u toku večeri, isključivo u zatvorenim prostorima, po celom gradu. Šta ih spaja? Most interkulturalnosti u kojem se prepliću delovi visoke estetike sa popularnom kulturom, čime visoka kultura dobija novu publiku, a masovna dobija nove standarde i vrednosti, čineći je boljom i kvalitetnijom.

Na više od 21 kultne lokacije među kojima su kulturna, administrativna, poslovna i obrazovna zdanja, kao i ugostiteljski objekti, izvođači najrazličitijih žanrova nastupiće na potpuno neočekivanim mestima. Mostovi koji će spojiti konceptualno različite izvođače, žanrove i prostore predstavljaju tradicionalnu muziku pravog virtuoza, Slobodana Trkulje i benda Imar iz Škotske u maloj sali Srpskog narodnog pozorišta, duhovnu muziku Divne Ljubojević u pozorišnoj sali NISa, Laibachov prepoznatljivi tvrdi zvuk u velikoj sali najstarijeg nacionalnog teatra, Srpskog narodnog pozorišta, veliku regionalnu pop zvezdu, Kaliopi u Pozorištu mladih, neke od najznačajnijih džaz umetnika sa naših prostora Matiju Dedića i Zorana Predina u Novosadskoj sinagogi, Dečju filharmoniju u Gradskoj kući, operu za decu udruženja Visoko C u Eđšegu, sjajan spoj tamburaških sastava iz Osijeka i Novog Sada predvođenih Dušanom Svilarom u Studiju M, cirkuski Kabare BRE u izvođenju asocijacije Cirkoneo u Zapadnom holu SPENSa, različita kulturno-umetnička društva iz Zone 021 u holu Železničke stanice, dok će budući Yout Creative Polis, tzv. Kineska četvrt predstaviti programe na četiri lokacije za ljubitelje tehno zvuka i rep muzike, kada će Paul Ritch iz Francuske, Lag, Klaus i Vladimir Aćić nastupiti u Fabrici, a Necone, Friday Swag, Janchezz, Rasheed i Yeah Left u Quarteru. Ovo je samo deo programa koji nas 13. januara u Novom Sadu čeka na Dočeku 7526. godine.

Na početku godine koja je proglašena godinom evropskog kulturnog i istorijskog nasleđa, slaveći dva računanja vremena i dva kalendara kao delove evropske, ali i srpske nematerijalne kulturne baštine, kroz otvaranje programa najrazličitijim žanrovima i izvođačima iz cele Evrope širom Novog Sada, Fondacija “Novi Sad 2021” nastavlja svoj rad na ostvarivanju zadatih ciljeva, a to su internacionalizacija i decentralizacija kulture sa što većim uključivanjem i učešćem građana.

Direktor Fondacije “Novi Sad 2021”, Nemanja Milenković izjavio je: „Od danas Novi Sad više neće biti poznat po multikulturalnosti. Ne samo po onoj olako podrazumevajućoj etničkoj i konfesionalnoj, već socijalnoj i kulturološkoj. Od danas Novi Sad će početi da živi interkulturalnost. Dve obale koje se samo gledaju većim delom godine, a nikada nisu istinski povezane, zbog čega se često ne razumeju, danas ćemo konačno da spojimo novim mostovima koje gradimo. Počećemo kroz spajanje Dve Nove godine, kako bi taj period godine bio most i iznova novi podsetnik na najvažnije evropske vrednosti koje u Novom Sadu mogu i treba da budu zajednički utkane u naš identitet. Podsećamo na duhovne vrednosti: veru, ljubav i nadu, kao dušu evropske i ne samo evropske civilizacije, ali i na građanske vrednosti: slobodu, pravdu i jednakost, kao temelje moderne Evrope“.

Izvor i foto: Novi Sad 2021