Početna Gradske teme Grad raspisao konkurs za notare: Plata i do 1.500 evra mesečno

Grad raspisao konkurs za notare: Plata i do 1.500 evra mesečno

0

Notary fixes a seal on a document, last will and testament, inheritance seal, sealing wax

U Novom Sadu trenutno posluje devet notara, a u decembru je raspisan konkurs za još dva mesta. Na nivou republike raspisano je 117 novih mesta.
Novosadski notar Siniša Soro kaže za 021.rs da je zadovoljan kako su Novosađani prihvatili notare i navodi da je i za vreme štrajka advokature on nesmetano radio svoj posao jer je građanima pogodovalo to što više ne moraju da čekaju u redovima suda.

U pitanju je jedna drugačija, viša i stroža procedura izrade isprava o pravnim poslovima. Naš zadatak je da ugovor potvrdimo, a to strankama pruža veću pravnu sigurnost nego kada bi samo u sudu na taj dokument bio udaran pečat. Naša nadležnost je potvrđivanje privatnih isprava kojima se nakon toga daje snaga pravne isprave koju građani upotrebljavaju prilikom upisa, recimo u katastar nepokretnosti, ili za ostvarivanje nekih drugih prava, recimo delova bračne sutekovine ili ugovor o zakupu koji ima svojstvo izvršne isprave – objašnjava notar Siniša Soro.

Dodaje da je interesantno to što u slučaju ako se ugovor o zakupu sačini u formi javno beležničke izvršne isprave, on može da bude podoban za neposredno izvršenje, odnosno neko ne mora da tuži zakupca, već je ovlašćen da direktno krene u postupak neposrednog izvršenja predaje poseda.

Naznaka uvođenja javno beležničkog sistema u Srbiji učinjena je donošenjem Zakona o javnim beležnicima 2011. godine. Primena tog zakona odlagana je u nekoliko navrata i u vreme kada se zakon nije primenjivao urađeno je nekoliko izmena, a najdrastičnija su izvršene zakonima koji su stupili na snagu od prvog septembra 2014. godine.

Predsednik Advokatske komore Vojvodine Srđan Sikimić mišljenja je da smo od samog starta imali krnje zakonsko rešenje sistema javnog beležništva.

Naime, nije jasno definisano šta je javno-beležnička služba u našem sistemu. Osnovna pretpostavka da bi neko mogao nekome da prenese javno ovlašćenje jeste da ta ovlašćenja ima. U konkretnom slučaju, javna ovlašćenja za overu određenih dokumenata, pa i za sačinjavanje je bilo u isključivoj nadležnosti sudova. Samo redefinisanjem sudske nadležnosti i odlukom samostalne i nezavisne sudske vlasti je moglo da se uvede beležništvo u pravini sistem Srbije bez izmena postojećeg Ustava. To je ono što je izostalo – kaže Sikimić.

Sikimić objašnjava da su rešenja od 1. septembra praktično značila da je svim građanima u Srbiji oduzeta poslovna sposobnost jer niko osim 93 notara u državi nije imao ovlašćenje da sačinjava pravne poslove, a osporava i pravni status javno beležničke komore koja nije dostigla broj od 100 notara, koji je neophodan za njeno osnivanje.

Sa druge strane, novosadski javni beležnik Siniša Soro mišljenja je da notari uopšte nisu preko noći uvedeni te da time nije povređen pravni poredak države, budući da je prvi nacrt zakona donesen još davne 2005. godine.

Nekoliko puta je dolazilo do odlaganja primene zakona, prvenstveno zbog malog broja kandidata koji su položili javno beležnički ispit, da bi 2013. bile izvršene izmene o javnom beležništvu. Posle toga su urađene ove poslednje izmene koje su bile u oktobru i sada ove koje su izvršene – tvrdi Soro.

Što se tiče javnobeležničkih tarifa, one se nisu znatno menjale, za sada i advokatske ostaju iste, ali se sada beležniku plaća manje nego kada su sastavljali ugovor, pre izmena zakona. Iz Javnobeležničke komore Srbije kažu da su tarife usluga notara u postupku izmene i da će biti umanjene, dok Soro kaže da suštinske razlike nema jer je retko koja nepokretnost skuplja od 100.000 evra. Budući da je prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, prosečna cena nepokretnosti u Novom Sadu 850 evra po metru kvadratnom, za građane ne postoji neka razlika.

Prosečna mesečna zarada jednog novosadskog notara iznosi oko 170.000 dinara, odnosno do 1.500 evra, podaci su Javnobeležničke komore Srbije. Međutim, Soro kaže da je teško generalizovati i govoriti o tome, jer moraju da se sagledaju svi troškovi i prihodi. Napominje i da u radu beležnika ne postoji mogućnost za sivi tok novca, jer je sve transparentno. Soro ukazuje i na to da notari imaju dosta dodatnih troškova, a kako dodaje, novina u izmenama Zakona o javnom beležništvu je to što je ustanovljen nadzor notara od strane Suda.

Autor: 021.rs
Foto: Ilustracija