Početna Gradske teme Novosađani se žale na žurke, glasnu dečiju igru, kasno tuširanje…

Novosađani se žale na žurke, glasnu dečiju igru, kasno tuširanje…

0

Novosađani su se komunalnoj policiji, od početka godine, obratili 1.113 puta. Odnosno, toliko je prijava zaprimljeno zbog narušavanja kućnog reda i mira, a inspekcija je izdala 3.230 prekršajnih naloga. Stanovnici Novog Sada upravnike i komunalnu policiju zovu zbog usisavanja, šetnje na visokim potpeticama, bacanja mrva s terasa, glasne dečje igre ili kućnih ljubimaca.

Radovan Trifunov iz Udruženja profesionalnih upravnika Srbije kaže za 021 da se komšije najčešće žale na buku za vreme dnevnog i noćnog odmora. Kazne predviđene novim pravilnikom, koji je stupio na snagu pre skoro godinu dana, su visoke, u nekim slučajevima se za stvaranje buke stanari kažnjavaju sa 10.000 dinara.

– Češće se žale na mlađu populaciju, da li su u pitanju žurke ili deca koja prave buku u vreme dnevnog odmora potpuno je svejedno. Ponekad glasnu dečiju igru istolerišu ali glasnu muziku u stanovima gde borave studenti dosta ređe – dodaje Radovan Trifunov.

Inače, vreme odmora u zgradama u toku radnih dana traje od 16 do 18 časova i od 23 časa do 5 sati narednog dana. Građani su dužni da vikendom kućni red poštuju u periodu od 16 do 18 časova i od 23 časa do sedam sati ujutru. Na dan dočeka Nove godine 31. decembra, 1. i 13. januara, kućni red ne važi u periodu od 16 časova do četiri ujutru.

Komunalna policija je zbog nepoštovanja Odluke o opštim pravilima kućnog reda u stambenim i stambeno-poslovnim zgradama u Novom Sadu od početka ove godine izrekla ukupno 80 prekršajnih naloga, 206 građana je upozoreno dok im prilikom 61 intervencije nije bio omogućen ulaz u zgradu u kojoj se odvija prekršaj. Osim toga, čak 783 prijave su podneli građani a nije bilo elemenata za postupanje. Najčešći razlog svih prijava je buka.

– Učestalo je i prijavljivanje koje nastaje prilikom pomeranja nameštaja, tuširanja u kasnim večernjim satima, glasnog hoda… Bitno je napomenuti da prilikom svog postupanja službenici Komunalne policije moraju zateći lica u neposrednom činjenju prekršajne radnje da bi došlo do primene nekog od ovlašćenja upozorenja ili izricanja prekršajnog naloga. U najvećem broju slučajeva stanovnici Novog Sada koriste pravo da ostanu anonimni prilikom podnošenja prijava – poručuju u komunalnoj policiji.

Izvor: 021
Foto: Pixabay