Početna Aktuelno Održana konferencija o deset godina posvećenosti društvenoj odgovornosti u Privrednoj komori Srbije

Održana konferencija o deset godina posvećenosti društvenoj odgovornosti u Privrednoj komori Srbije

0

‘The pioneers of social responsibility’

Color Media Events, u saradnji sa Privrednom komorom Srbije, organizovala je desetu, jubilarnu konferenciju o društveno-odgovornom poslovanju, CSR Srbija 2025.

Događaj je okupio predstavnike kompanija, institucija, civilnog sektora i medija s ciljem razmene iskustava i promocije najboljih praksi u oblasti društveno odgovornog poslovanja.

Ovogodišnja konferencija fokusira se na ključne teme poput zaštite ljudskih i manjinskih prava, očuvanja životne sredine, etike u poslovanju, socijalne inkluzije, ulaganja u kulturu i razvoja zaposlenih.

Među govornicima i panelistima nalaze se predstavnici renomiranih kompanija, međunarodnih organizacija i relevantnih institucija koji svojim radom doprinose izgradnji održivog i odgovornog poslovnog okruženja u Srbiji.

Siniša Mitrović, iz Privredne komore Srbije, je na otvaranju konferencije istakao: “Društveno odgovorno poslovanje nije ništa novo – to je način razmišljanja u kojem davanje postaje prirodan deo poslovanja. Kroz nagradu ‘Đorđe Vajfert’ promovišemo te vrednosti, ali za istinski razvoj CSR-a potreban nam je čitav ekosistem, uključujući i fiskalne olakšice za kompanije koje ulažu u zajednicu. Donacije i pomoć društvu moraju biti podržane kroz smanjenje poreskih opterećenja”.

Među uvodnim govornicima, koji su otvorili konferenciju CSR Srbija 2025, bila je i ministarka državne uprave i lokalne samouprave, Snežana Paunović, koja je izjavila: “Čast mi je da u ime ministarstva otvorim ovu važnu konferenciju o društveno odgovornom poslovanju. Radimo na jačanju kapaciteta lokalnih samouprava kako bi bile aktivni akteri društvenog razvoja. CSR je trajna obaveza svih nas, a u njegovom središtu mora biti radnik – nema odgovornog poslovanja bez poštovanja radničkih prava. Kompanije koje brinu o svojim zaposlenima i zajednici zaslužuju da budu prepoznate, ali i da im se obezbede poreske olakšice kao podsticaj i primer drugima”.

Brankica Janković, porevernica za zaštitu ravnopravnosti je pozdravila okupljene učesnike i goste i istakla: “Dobrodošla je svaka nova platforma za razgovor o temi koja povezuje ljude, profit i planetu. Društveno odgovorno poslovanje podrazumeva sve te komponente, ali društvo mora biti na prvom mestu. Iako imamo dugu tradiciju odgovornog poslovanja još iz socijalističkog perioda, često zaboravljamo da ne izmišljamo točak – već unapređujemo ono što već znamo. CSR koristi svima – i kompanijama i zajednici – ali mora biti zasnovano na poštovanju ljudskih prava. Nažalost, diskriminacija na tržištu rada i dalje postoji, što potvrđuje i rad institucije koju vodim. Ohrabruje, međutim, što sve više kompanija prepoznaje ravnopravnost kao osnov zdravog i uspešnog radnog okruženja”.

Švedska ambasadorka u Srbiji, Nj. E. Šarlot Samelin (Charlotte Samelin) je dala primere iz svoje zemlje:

“Za Švedsku, održivo i odgovorno poslovanje nije samo politički okvir – to je deo našeg nacionalnog identiteta. Verujemo da ekonomski uspeh mora ići ruku pod ruku sa socijalnom pravdom, zaštitom životne sredine i poštovanjem ljudskih prava. Regulativa za nas nije teret, već podsticaj – ona stvara ravnopravne uslove, podstiče inovacije i čini održivost standardom, a ne izuzetkom. Društveno odgovorno poslovanje je zajednička odgovornost vlada, kompanija i civilnog društva, i samo zajedno možemo graditi pravednije i održivije društvo.”

Nakon nje se u uvodnom govoru obratila i Dejana Kostadinova, direktorka UNICEF-a u Srbiji.

Ona je rekla: “Svet koji naša deca nasleđuju ubrzano se menja – klimatske promene, konflikti i rastuće nejednakosti preoblikuju detinjstvo, ali još uvek imamo priliku da ovu transformaciju usmerimo ka dobru. UNICEF vidi privatni sektor kao ključnog partnera u toj misiji. Kompanije oblikuju okruženje u kojem deca odrastaju – kroz politike zapošljavanja, podršku zajednici i uslove koje nude porodicama. Zajedno s kompanijama u Srbiji jačamo nacionalne sisteme kako bi svako dete imalo pristup zdravstvu, obrazovanju i zaštiti. Porodične politike u kompanijama nisu samo društveno odgovorne – one su temelj održivog rasta. Zato uspeh treba da merimo ne samo kroz profit, već i kroz dobrobit dece i snagu zajednica.”

Nakon uvodnih izlaganja usledile su panel diskusije.

CSR i politike prilagođene porodici: Investicija u zaposlene, dobit za kompaniju

U fokusu razgovora bile su prakse koje omogućavaju bolju ravnotežu između poslovnog i privatnog života, uz poseban akcenat na rodnu ravnopravnost, podršku roditeljstvu i jačanje zaposlenih kroz inkluzivne politike.

Panel je moderirala Svetlana Budimčević iz Unije poslodavaca Srbije, a među govornicima su bili ambasador Austrije u Srbiji Kristijan Ebner, ministarka bez portfelja zadužena za rodnu ravnopravnost Tatjana Macura, šefica kancelarije UNFPA u Srbiji Borka Jeremić i Vladimir Lalošević, direktor kompanije CNT i predsednik Unije poslodavaca Vojvodine.

Panel je otvorio pitanja o tome kako društveno odgovorne kompanije mogu dugoročno profitirati kroz ulaganje u svoje ljude i vrednosti koje podržavaju porodicu.

Responsibility in Practice: Kako lideri oblikuju održivu budućnost

Drugi panel je bio posvećen konkretnim primerima odgovornog poslovanja u praksi. Učesnici su govorili o ulozi lidera u oblikovanju strategija koje odgovaraju na savremene društvene i ekološke izazove, kao i o načinima na koje kompanije mogu preuzeti aktivnu ulogu u kreiranju održive budućnosti.

Panel je moderirala Nada Filipović iz kompanije ElevenEs, a među govornicima su bili Sonja Konakov Svirčević iz Erste banke, Bojana Knežević iz kompanije Air Serbia, predstavnik Privredne komore Srbije i Nataša Manojlović iz kompanije MaxBet.

Učesnici su razmenili iskustva o odgovornom liderstvu, internim politikama održivosti i ulozi privatnog sektora u podršci razvoju zajednice.

Društvena odgovornost u prevenciji karcinoma: značaj HPV imunizacije

Razgovor “1 na 1 – Društvena odgovornost u prevenciji karcinoma: značaj HPV imunizacije“, bio je posvećen ulozi društvene odgovornosti u promociji javnog zdravlja, s fokusom na prevenciju karcinoma kroz imunizaciju protiv HPV virusa. Razgovaralo se o značaju edukacije, uključenosti zdravstvenih institucija, kao i korporativne podrške zdravstvenim kampanjama.

Govornica na ovom panelu bila je prof. dr Ana Banko, specijalistkinja mikrobiologije i parazitologije, subspecijalistkinja virusologije sa Instituta za mikrobiologiju i imunologiju Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, dok je moderatorka bila Mia Medaković Topalović, osnivačica i urednica e-magazina Refresh Your Life.

Panel je istakao važnost saveza između nauke, javnog sektora i društveno odgovornih kompanija u borbi protiv karcinoma koji se može sprečiti.

Konferenciju su institucionalno podržali: Populacioni fond Ujedinjenih nacija u Srbiji, UNICEF Srbija i Privredna komora Srbije, dok su realizaciju događaja pomogli: Udruženje roditelja, HPV, Erste banka, MaxBet i Carlsberg Srbija.

Izvor: NS Hronika
Foto: Promo