Skoro devet miliona dinara biće izdvojeno za izradu projektno-tehničke dokumentacije sanacije i restauracije Gradske kuće u Novom Sadu.
Zavod za zaštitu spomenika kulture Novog Sada je nakon sprovedenog tendera ovaj posao dodelio firmi “Intellinea” iz Beograda.
Oni su se, kako piše u Odluci o dodeli ugovora, jedini javili za ovaj posao, a imaće rok od 90 dana da ga završe.
Sanacija ovog objekta iz 1894. najavljena je nakon protesta 5. novembra prošle godine zbog tragedije na Železničkoj stanici, kada je pričinjena velika materijalna šteta.
Tada je saopšteno i da oštećenja na fasadi ne mogu biti uklonjena samo farbanjem ili čišćenjem, već je potrebna kompletna restauracija.
Pokrajinska vlada je za dokumentaciju i sanaciju izdvojila 120 miliona dinara.
Od tada do danas, oštećenja od farbe su samo prekrečena, a oštećeni prozori zamenjeni. Sedam meseci nakon samog protesta, Zavod za zaštitu spomenika kulture raspisuje tender za izradu projektne dokumentacije, nakon čega će uslediti i za radove.
Projektnim zadatkom, kako piše u tenderskoj dokumentaciji, potrebno je predvideti obnovu svih fasadnih površina obrađenih u malteru sa elementima dekorativne plastike, restauracije i konzervaciju fasadne bravarije, stolarije i limarije.
Potrebno je predvideti sanaciju postojeće krovne konstrukcije sa zamenom oštećenih elemenata, tretiranjem iste protiv crvotočine i zaštitom svih drvenih elemenata od požara i insekata, zamenu svih oluka, olučnih vertikala i limenih opšava, kao i sanaciju dimnjaka. Tretman krovnog pokrivača (biber crep i bakarni lim), dodaje se, opredeliti nakon detaljnog pregleda i uvida u zatečeno stanje.
Petog novembra prošle godine je u Novom Sadu održan veliki protest, nakon tragedije na Železničkoj stanici, kada je betonska nadstrešnica pala i usmrtila 16 osoba i jednu teško ranila.
Okupljanje je počelo mirno, a nakon dolaska grupe građana kod Gradske kuće krenulo je demoliranje zgrade kamenicama, limenkama, bakljama, merdevinama, šipkama i ostalim spravama kojih su se okupljeni u tom momentu dohvatili, a policija je na sve to reagovala bacanjem suzavca. Svuda po spoljašnjosti nalazili su se natpisi crvenom farbom “Ubice”, “Lopovi” i ostavljeni su otisci šaka.
Kako piše, tokom protesta 5. novembra je došlo do devastacije zgrade Gradske kuće u Novom Sadu i pri čemu je na zgradi naneta velika materijalna šteta. Stručna ekipa Zavoda je izašla na lice mesto narednog dana, pri čemu su konstatovana oštećenja na fasadama, kao i u enterijeru.
“Na fasadi ka Ulici kralja Aleksandra na svih 10 prizemnih prozora su polupana stakla, pri čemu su na gotovo svim prozorima oštećeni pojedini delovi spoljnih krila stolarije. Polupano je staklo i na jednom suterenskom prozoru. Gromobranska instalacija je oštećena. Konstatovano je i jedno oštećenje malterske profilacije. U delu ka Trgu slobode su locirani otisci šaka sa crvenom bojom, kao i mnogobrojne mrlje i fleke od crvene boje, grafiti i druga oštećenja”, navodi se u tekstu.
Najveća oštećenja su konstatovana na fasadi i enterijeru objekta koji se nalazi ka Trgu slobode.
“Na svim prozorima i vratima u prizemlju su konstatovana oštećenja, pri čemu je pored polupanih stakala oštećenja znatna i na drvenim elementima stolarije. Polupani su prozori i na spratnom delu u svečanoj sali, kabinetu gradonačelnika i kancelariji pored. Oštećenja crvenom bojom i grafiti su gotovo po celoj prizemnoj zoni fasade, na ulaznom delu sa stubovima, ali ima ih i na spratnom delu. Sam prostor ispred ulaza u Gradsku kuću je devastiran raznim đubretom, otpadom, fekalijama, polomljenim staklom itd. Konstatovano je da nema staklene table na kojoj su nabrojani Gradovi pobratimi Novog Sada. Dve kamere na uglovima fasade su odvaljene, pri čemu je jedna ubačena kroz prozor”, navodi se dalje.
U enterijeru na spratu su oštećenja bila u vidu polupanih stakala na prozorima, oštećenja na prozorskim krilima, elementima nameštaja i slično, dok u je hodnik prizemlja bio pun prosute farbe i raznog otpada.
U jednoj kancelariji na prizemlju i u ulaznom hodniku su konstatovana i oštećenja od nagorevanja.
Koje su hitne mere sanacija naložene?
Izveštajem od 8. novembra, 2024. su naložene i preventivne mere hitnih sanacija posledica devastacija dok se ne steknu uslovi za konzervatorsko-restauratorske radove.
Naložena je hitna dezinfekcija i čišćenje svih prostorija, kao i devastiranih površina ispred Gradske kuće.
Dodatno, hitno je trebalo zameniti sva polupana stakla na zgradi, reparaciju na stolarskim elementima prozora, ulazna vrata privremeno osposobiti, ukloniti grafite sa fasada, oštećenja od boje privremeno sanirati struganjem bojenog sloja i obradom bojom u tonu, kao i proveriti elektroinstalaciju.
Kabinet gradonačelnika je angažovao sudskog veštaka sa zadatkom da utvrdi štetu na zgradi i utvrdi neophodne radove za dovođenje objekta u prethodno stanje pre devastacije.
“Na osnovu zatečenog stanja Zavod za zaštitu spomenika kulture Grada Novog Sada će pokrenuti inicijativu za pripremu projektno-tehničke dokumentacije za konzervatorsko-restauratorske radove na obnovi fasada Gradske kuće koja bi trebalo da obuhvati i druge radove na zgradi u cilju njene sveobuhvatne sanacije”, pisalo je u izveštaju iz 8. novembra, prošle godine.
Kao vreme gradnje Gradske kuće na Trgu slobode navodi se period od 27. februara, 1893. godine, kada je doneta odluka o početku gradnje, pa do 29. decembra, 1894. godine, kada je u novoj zgradi održana prva sednica Magistrata.
Izvor: 021.rs
Foto: Arhiva