Početna Gradske teme Šabić: Događaji na Pravnom u Novom Sadu simptom dublje društvene krize

Šabić: Događaji na Pravnom u Novom Sadu simptom dublje društvene krize

0

Pravni stručnjak i advokat Rodoljub Šabić navodi da je održavanje ispita pod prisustvom kordona policije “simptom dublje društvene krize”.

Kako je ocenio, to je i “poseban pokazatelj dramatičnosti trenutne situacije”.

“Fotografije kordona oklopljenih policajaca koji obezbeđuju — šta? Održavanje ispita? — deluju paradoksalno. Ali to je, nažalost, naša realnost”, rekao je on, dodajući da u takvim okolnostima rasprava o pravnoj osnovanosti gubi smisao.

Šabić navodi i da se Srbija nalazi u ozbiljnom raskoraku između zakona i stvarnosti, ocenjujući da državni aparat često prekoračuje ovlašćenja i da takva praksa može imati tragične posledice.

“Sami znate u kakvoj situaciji živimo. Imamo neke propise koji uređuju naš život, ali je naša stvarnost u ozbiljnom raskoraku s onim što piše u zakonima”, smatra Šabić, ističući da su građani sve češće izloženi postupanju neovlašćenih lica bez ikakve institucionalne reakcije.

On se osvrnuo i na praksu legitimisanja, pa čak i lišavanja slobode od strane osoba koje nisu uniformisane, kao i na prisustvo maskiranih lica tokom policijskih intervencija.

“Imali smo brojne situacije u kojima uniformisana lica deluju s fantomkama, bez logičnog objašnjenja. Te famozne fantomke predviđene su za specijalne akcije protiv naoružanih kriminalaca, a ne za tretman građana i studenata”, kaže pravnik.

Šabić smatra da bi izlaz iz političke i pravne krize mogao biti samo jedan.

“Sve to vlast može rešiti jednim jedinim rešenjem — raspisivanjem i održavanjem demokratskih izbora. Ista vlast koja je već četiri puta raspisivala vanredne izbore bez stvarnog razloga — sada to odbija, iako je očigledno da legitimitet vlade stoji pod znakom pitanja”, smatra sagovornik.

Kao “redak” pozitivan pomak, Šabić ističe činjenicu da pojedini sudovi odbijaju da sprovode političke naloge.

“Dobro je što su neki sudovi odbili da budu produžena ruka izvršne vlasti. Videli ste da su odbijali da odrede pritvor tamo gde je to vlast tražila”, naglašava on.

Oštro osuđuje i saopštenje Ministarstva unutrašnjih poslova koje se kritički osvrnulo na sudske odluke o neodređivanju pritvora.

“To je bez presedana i neprihvatljivo. Pritvor se ne određuje po težini krivičnog dela, već isključivo ako postoji opasnost od bekstva, ponavljanja dela ili uticaja na svedoke. Sud ne ukida postupak, već omogućava da se on vodi na zakonit način”, dodaje.

Na kraju, upozorava da “neopravdana upotreba sile može izazvati tragične posledice” i iskazuje nadu da do toga neće doći.

Izvor: 021.rs
Foto: Arhiva