Početna Gradske teme Optužni predlog protiv aktivista PSG i STAV, tužilaštvo traži maksimalne kazne

Optužni predlog protiv aktivista PSG i STAV, tužilaštvo traži maksimalne kazne

0

Više javno tužilaštvo podnelo je optužni predlog protiv 12 novosadskih aktivista, članova Pokreta slobodnih građana i neformalne organizacije STAV.

Osim toga, tužilaštvo je zatražilo od Višeg suda da im se produži pritvor. Ovo bi moglo i da znači da će uhapšena Marija Vasić započeti najavljeni štrajk glađu.

Optužnim predlogom su obuhvaćeni Mladen Cvijetić, Srđan Đurić, Marija Vasić, Lado Jovović i Davor Stefanović, te aktivista grupa Stav Lazar Dinić, kao i aktivisti koji su van Srbije – Mila Pajić, Branislav Đorđević, Anja Pitulić, Jovan Dražić, Doroteja Antić i Dejan Bagarić.

Tužilaštvo ih tereti za krivično delo Pripremanje dela protiv ustavnog uređenja i bezbednosti Srbije u saizvršilaštvu iz člana 320 stav 1 i 2, a u vezi sa članom 33 Krivičnog zakonika u vezi sa krivičnim delom Napad na ustavno uređenje, te pozivanje na nasilnu promenu ustavnog uređenja.

Za aktiviste koji su u bekstvu, i za kojima je raspisana poternica, predlaže se suđenje u odsustvu.

“Tužilaštvo je predložilo da Viši sud u Novom Sadu, nakon održanog glavnog pretresa, okrivljene oglasi krivim i da im izrekne maksimalne zakonom propisane kazne za krivično delo koje im se stavlja na teret”, navodi se u saopštenju Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu.

Aktivistima prete kazne do pet godina zatvora.

Branioci osumnjičenih aktivista ističu da ovaj postupak karakteriše niz nezakonitih postupaka Bezbednosno-informativne agencije, Ministarstva unutrašnjih poslova, tužilaštva i suda. Istaknuto je da se postupak vodi na osnovu nezakonito pribavljenom snimka razgovora osumnjičenih koji je najpre emitovan na kanalima sa nacionalnom frekvencijom.

Advokat Vladimir Horovic navodi da je jedan od glavnih problema ovog predmeta to što krivična prijava koju je MUP podneo ne citira i ne navodi ono što je u spornom snimku rečeno, nego tvrdi šta je ko mislio.

“Dakle, policija smatra šta su okrivljeni mislili, a ni u jednom delu ne navodi citate. Ovo je od izuzetnog značaja zbog opstanka krivično-pravnog postupka jer ne može policija da nameće šta je ko mislio, to može da razluči samo sud. Međutim, u ovoj krivičnoj prijavi se ne navodi nijedan citat na osnovu kog bi sud mogao da zaključi šta je to zapravo što su oni koji su nešto izgovorili i mislili, to ne sme da bude osnov za krivično gonjenje”, objašnjava on.

Izvor: 021.rs
Foto: Arhiva