Početna Gradske teme Profesor Pravnog o ispitima uz policijsku zaštitu na Sajmu: Bez dugoročnog razmišljanja...

Profesor Pravnog o ispitima uz policijsku zaštitu na Sajmu: Bez dugoročnog razmišljanja o posledicama

0

Profesor Pravnog fakulteta u Novom Sadu Slobodan Orlović smatra da su sporne sve instance u organizaciji ispitnog roka na Novosadskom sajmu.

Ispiti koje je na Sajmu organizovala uprava ovog fakulteta počeli su u ponedeljak, 14. jula, Tokom prva dva dana ispitnog roka studenti koji su prijavili polaganje sprovođeni su do prostorija unutar Sajma uz jako policijsko obezbeđenje.

Trećeg dana održavanja ispita, policija je i dalje tamo, ali ne u opremi za razbijanje demonstracije i dan prolazi znatno mirnije u odnosu na prethodna dva.

Profesor Orlović objašnjava da je sama odluka da se ispiti održe izvan sedišta Pravnog fakulteta doneta na “slaboj pravnoj osnovi”.

“Očigledno je u koordinaciji uprave i vlasti smišljeno da se ispiti izmeste van sedišta fakulteta – na Sajam, a pravni osnov za to nađen je u jednom ‘obaveštenju’ na sajtu Nacionalnog tela za akreditaciju”, navodi on.

Time se, ističe, nastavlja niz koji je ova vlast započela tokom aktuelnih studentskih protesta gde je “teško reći da su uradili bilo šta sasvim legalno prema akademskoj zajednici”.

Prema njegovim rečima, ovakav način organizacije nije samo sporan sa stanovišta legalnosti, već i legitimnosti.

“Na pitanje da li je to legitimno, najbolji odgovor daju brojke – izlazi manjina studenata. Kao i kad su podržavali onlajn nastavu – i tada su ih ignorisali uprkos sopstvenoj anketi”, kaže on.

U trenutku kada su ispiti održani, okolinu Sajma obezbeđivale su jake policijske snage, uključujući i žandarmeriju, a ulaz je bio dozvoljen samo prijavljenim studentima i zaposlenima. Profesor smatra da takva scena šalje više poruka, od kojih nijedna nije dobra.

“Društvo šalje poruku da je u pobuni, država u liku žandarmerije šalje poruku da je spremna na silu da bi se u organizaciji autonomne akademske ustanove održali ispiti u najmljenom izložbenom prostoru, a vladajuća stranka poručuje da još uvek nekako vlada situacijom. A narod gleda i čeka – da li izbore”, pita Orlović.

Zabrinutost dodatno pojačava i činjenica da se ispiti više ne polažu usmeno, već pismeno, što nije deo akreditovanog programa. Kako kaže profesor, to je rešeno tako što je na brzinu promenjen pravilnik, ali to ne menja suštinu.

“To je odstupanje od akreditacije. I to nije zanemarljivo, to je dozvola za rad ustanove”, napominje on.

Procedura kojom je dozvola za ispite na Sajmu dobijena, takođe je, tvrdi profesor Orlović, neuobičajeno brza.

“Nastavno-naučno veće glasalo je jedan dan, a već sutradan je Pravni fakultet dobio saglasnost. Rekordno, zar ne”, pita sagovornik.

Ocenjuje da je u ovom slučaju pravo iskorišćeno “po potrebi”, bez dugoročnog razmišljanja o posledicama po akademski integritet i pravni poredak.

“Moderno pravo, pokazalo se, može biti u službi svakakvih hitnih potreba. Ali to ‘pravo po potrebi’ može lako u budućnosti postati nepravo”, zaključuje profesor Orlović.

Izvor: 021.rs
Foto: Arhiva