Početna Gastro NS #FoodPlanet2017 – danas kuvamo brazilska jela!

#FoodPlanet2017 – danas kuvamo brazilska jela!

0
AT Revista

BOBO DE CAMARAO – pikantne kozice/skampi (piletina) u gustom kokosovom sosu

Bobo De Camarao je vrlo egzoticno tradicionalno jelo Brazila. Umesto kozica ili skampi bobo se može pripremiti i sa pilećim mesom..

Sastojci

500g kozice ili skampi, očišćeni, nekuvani
3 čena belog luka
1 limeta (ili limun) – sok
1 paprika
2 manioka ( ili krompir)
250ml kokosovo mleko
1 kašika sećer
2 lovorov list
1 kašika koncentrata paradajza
2 luk
2 kašike peršuna
3-4 kašike korijandera
400ml pelata
1 čili papričica
So, biber
ulje

Priprema

Kozice ili skampe preliti sa sokom od limete ili limuna, posoliti, pobiberiti i dodati izgnječen beli luk. Ostaviti da se marinira 15-20 minuta.

U lonac dodati ulje i poprziti polovinu jednog sitno naseckanog luka. Prziti uz mešanje oko 5 minuta.
Zatim dodati naseckanu papriku i čili papričicu i popržiti jos 2-3 minute.
Dodati pelat, koncetrata paradajza, sećer, peršun i dobro promešati.

Za ovaj recept koristi se manioka (cassava), ako je ne možete naći, slobodno upotrebite krompir
Skuvati u posoljenoj vodi oguljeno i narezano na male kocke da se brže skuva zajedno sa naseckanim lukom i listovima lovora. Kad je gotovo, ocediti. Lovor baciti.

U mikser dodati krompir s lukom, kokosovo mleko i izmiksati u vodenasti pire. Dodati ekstra mleka ako je pregusto. Zavisi koliko je kokosovo mleko gusto. Dodati izmiksani krompir sa lukom i kokosovim mlekom u lonac sa paradajzom. Kuvati sos oko 7 minuta. Dodati pola korijandera i promešati.

Kozice poprziti na vrućem ulju zajedno sa ostatkom tečnosti od marinade, pola luka i peršunom. Dovoljno ih je pržiti oko 3-4 minuta tek toliko da pobele. Ako se kozice prekuvaju postanu tvrde.

Dodati ih u lonac sa sosom, posuti sa ostatkom korijandera, pobiberiti i sve dobro promešati. Poslužite uz domaci hleb ili obični pirinač, ili probajte na pravi brazilski način sa pirinčom iz rerne.

COXINHA DE FRANGO – Brazilski batačići

Coxinha de frango je specijalitet brazilske kuhinje. Varijacije na temu su brojne, ali se u osnovi radi o kroketima od kuvanog testa koje je nalik testu za princes krofne, punjenim cepkanim pilećim mesom i prženim u dubokom ulju. Nekada se koristilo meso bataka u filu, pa su ime dobili (pileći batačići) po glavnom sastojku kao i po neodoljivoj sličnosti sa oblikom istog. Zgodno posluženje u svim prilikama, kao predjelo ili glavno jelo. Ovoga puta servirani u kombinaciji sa hladnim sosom od rukole, a lepo bi se slagali i sa gvakamole sosom ili salsom.

Sastojci

Fil:

200g belog mesa
1 manji crni luk
50g krem maslaca (Philadelphia, Vajkrem..)
50g svež beli krem sir (sremski, švapski, lički, ABC..)
svež peršunov list
pola kašičice senfa
so i biber (fil treba da je slaniji)

Testo:

250ml mleka
250ml supe ili vode
1 kašičica soli
100g putera
oko 350g brašna

Masa za pohovanje:

2 belanca
prezla
duboko ulje suncokretovo za prženje

Priprema

Skuvati belo meso i polutke crnog luka. Sačuvati tečnost u kojoj su se kuvali. Kada se piletina malo ohladi usitniti je na nekoliko delova i onda rukama iscepkati da bude vlaknasta. Kuvani luk iseckati i iskoristiti količinu koja vam odgovara. Spojiti piletinu i luk. Dodati sireve, peršunov list, senf, so i biber po ukusu. Staviti smesu u frižider.

U šerpu sipati 250ml vode u kojoj se kuvala piletina, 250ml mleka, so i puter i staviti da provri, a onda sipati svo brašno i energično mutiti varjačom oko tridesetak sekundi. Ovo je nešto nalik testu za princes krofne. Testo izručiti na radnu površinu, i ostaviti da se malo ohladi.
Premesiti toplo testo i formirati u oblik valjka dužine oko 50cm. Seći kobasicu od testa na oko 28 jednakih delova. Uzeti jedan disk testa, staviti ga na radnu površinu i pritisnuti dlanom da formira oblik kruga prečnika oko 9cm. U centar kruga staviti malo fila, manje od pola kašičice. Ivice podići ga gore i spojiti ih, da formiraju mali špic. Batačići trebaju da imaju oblik suze ili ako volite oblik pravog batačića.
Batačiće umakati prvo u penasto umućena belanca, pa onda u prezlu. Odložiti ih na poslužavnik i vratiti u frižider na pola sata. U svaki možete ubosti čačkalicu u sam vrh.

Pržiti ih u dubokom ulju dok ne dobiju lepu zlatno-rumenu boju, oko pet minuta. Servirati tople uz hladni sos na bazi svežeg paradajza ili pavlake.

Feijoada

Tradicionalno brazilsko jelo, vrsta začinjenog gulaša od crnog pasulja i nekoliko vrsta mesa.

Sastojci

500 g suvog malog crnog pasulja
300 g suvog svinjskog mesa (plećka, kotlet od kosti)
300 g suvih svinjskih rebara
400 g sušene govedine
300 g polusuvih kobasica
3 lista lovora
200 g suve slanine
4 kašike ulja
2 luka (180 g)
5 češnja belog luka
300 g kobasica
crni biber
so

Priprema

Dan pre namočite pasulj, a u drugoj posudi suvo meso.
Pasulj ocedite, prelijte vodom i pustite da prokuva te dodajte isprano narezano suvo meso, polusuve kobasice i lovor. Slaninu narežite na deblje kriške i propržite na ulju te stavite u lonac i kuvati. Na isto ulje stavite naseckani luk, a zatim beli luk i kratko propržiti te dodati u lonac.
Kobasice narežite na deblje kriške, propržite i umešajte u lonac sa ostalim sastojcima. Kuvajte sve zajedno dok se pasulj i meso ne raskuvaju. Pasulj je bogat i srednje gust. Deo raskuvanog pasulja daje ovom jelu potrebnu gustoću. Pobiberiti i po potrebi posoliti.

Posluživanje

Feijoada se poslužuje tako da na tanjir stavite pasulj i meso, uz rub 3 kašike kuvanog belog pirinča i 2 kašike kuvanog raštana. Poslužite sa kriškom oguljene pomorandže na pirinču.

Brigadirčići / Brigadeiros

Ove simpatične čokoladne kuglice su brazilski desert, a ime su dobile po Brigadeiro Eduardo Gomes – Brigadiru Eduardu Gomesu, predsedničkom kandidatu 40-tih godina prošlog veka. Nekom prilikom oko izbora, njegova supruga je napravila ove veoma ukusne kolačiće i kako se gostima jako dopala svi su se pitali nakon toga: “Cadê o doce do Brigadeiro?” – “Gde su Brigadirevi slatkiši? Da li ste probali?” Prave se od juga do severa Brazila i nema svečanosti bez ovih simpatičnih brigadirčića.

Sastojci

za slatko kondezovano mleko:

1l punomasnog mleka 3,8 % mm
200 g šećera

za brigadirčiće:

400 g slatkog kondezovanog mleka
2 kašike maslaca
2 pune kašike kakaa
malo ulja
dekoracija po želji: čokoladne ili šarene mrvice, sitan lešnik, badem, orah…

Priprema

Napraviti slatko kondezovano mleko. U litar punomasnog, 3,8%mm, dodati 200 g šećera i kuvati dugo na maloj temperaturi, sve dok se količina mleka ne prepolovi, blago karamelizuje i malo zgusne (traje satima).

U širu šerpu (da bi višak vode što pre isparavao), sa debelim dnom, na srednjoj temperaturi staviti 2 kašike maslaca da se otopi (paziti da ne zagori) i kada se otopi dodati 400g (grama, a ne mililitara) kondezovanog mleka (kupovne konzerve su uglavnom 397g), promešati, pa dodati prethodno rastvoren kakao (2 kašike) sa malo vode, dok se ne dobije gusta, glatka pasta, bez grumuljica. Sve lepo izmešati, varjačom, povećati temperaturu i dalje konstantno mešati sledećih 20 minuta. Smesa postaje sve gušća i gušća i polako se početna količina redukuje.

Smesa za brigadirčiće je gotova kada povučete varjačom po dnu šerpe, masa se razdvoji i veoma sporo vraća u prvobitno stanje, kao i kada punu varjaču smese okrenete na dole ka šerpi, njoj je potrebno izvesno vreme da otpadne sa varjače. Kada je završeno kuvanje i mešanje, razliti smesu po velikoj plitkoj posudi i staviti u frižider na totalno hlađenje, na minimum 30 minuta.

Kada se ohladi, kašičicom vaditi podjednake količine i blago nauljenim rukama formirati kuglice. Uvaljati ih u čokoladne ili šarene mrvice, sitan lešnik, badem, orah…
Staviti u korpice i još 30-ak minuta ostaviti da se hladi.
Od ove količine ispadne oko 25 brigadirčića.