Početna Aktuelno OSOBE SA INVALIDITETOM MENJAJU SVE(S)T- Gde se rehabilituju osobe sa invaliditetom?

OSOBE SA INVALIDITETOM MENJAJU SVE(S)T- Gde se rehabilituju osobe sa invaliditetom?

0

Rehabilitacija se u najširem smislu shvata kao povraćaj u pređašnje stanje, a kada govorimo o rehabilitaciji osoba sa invaliditetom mislimo na usmeravanje koje im omogućava da prepozna sopstvenaju sposobnosti i mogućnosti u pravcu obrazovanja, osposobljavanja i zapošljavanja. Osim profesionalnog rehabilitovanja i osposobljavanja za određeno zanimanje u skladu sa verifikovanim programima obuka, na kojima osobu sa invaliditetom pripremaju za obavljanje poslova i zadataka određenog zanimanja, veoma je važno da se ovi članovi društvene zajednice kontinuirano rehabilituju i na zdravstvenom, rekreativnom, sportskom, kulturnom i na drugim planovima koji doprinose kvalitetu njihovog života.

Za ovakav vid preporučene rehabilitacije izdvojili smo nekoliko primera dobre prakse koji su nedavno realizovani na različitim mestinma u Srbiji.

U Vlajkovcu, u opštini Vršac nedavno je otvoreno izletište na vodi, koje je u potpunosti prilagođeno osobama sa invaliditetom. Ovo je prvo ovakvo izletište u Srbiji, a izgrađeno je za manje od godinu dana uz podršku resornog ministarstva, Grada Vršca i JVP „Vode Vojvodine“. Izletište je kompletno opremljeno potrebnom opremom za sportski ribolov za osobe sa invaliditetom, kao i celokupnom pratećom infrastrukturom. To podrazumeva pristupnu platformu koja omogućava sportski ribolov osoba sa invaliditetom, kao i različite pomoćne objekte i nastrešnice koji omogućavaju zaštitu od vremenskih nepogoda i velikih vrućina, i toalet koji je potpuno prilagođen njihovim potrebama. U okviru kompleksa postoji i prostor za roštilj, kao i prostor za održavanje radionica koje će okupljati osobe sa invaliditetom.

Drugi primer dobre prakse koji bi trebalo da doprinese rehabilitaciji kruševačkih osoba sa invaliditetom je otvaranje kvantne sobe. Kažu da ona predstavlja najsavremeniji oblik kristaloterapije koji može pružiti olakšanje od tegoba kičme i poboljšati opšte zdravstveno stanje. Kvantna soba je otvorena u Dnevnom boravku za decu, mlade i odrasle sa intelektualnim teškoćama u Kruševcu, za čije opremanje je resorno Ministarstvo izdvojilo blizu 900.000 dinara.

Nekoliko dana kasnije, na reci Drini, organizovana je 15. međunarodna regata za osobe sa invalidiotetom, pod nazivom „I MI SMO NA DRINI“. Na regati, na ruti od G. Trešnjica do “Etno sela” Vrhpolje, učestvovalo je 35 regataša od čega 27 iz Srbije i 8 iz Zenice (BiH) sa 6 čamaca Rafting kluba“ Drinska regata“. Ovaj sjajan događaj organizovalo je Udruženje za mlade i studente sa invaliditetom, pod pokroviteljstvom Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.

Pažnju nam j skrenuo i 10. jubilarni kamp za decu i mlade sa distrofijom koji je počeo pre dva dana i trajaće do 26. avgusta 2022. godine. Organizuje ga Savez distrofičara Srbije, takođe pod pokroviteljstvom Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja – Sektora za zaštitu osoba sa invaliditetom. Aktivnosti u kampu doprinose unapređenju kvaliteta života dece i mladih sa distrofijom, a kroz edukaciju u okviru kampa i jačanju njihovih kompetencija.

Centralna aktivnost kampa je bila, radionica manipulativne spretnosti i izradi upotrebnih i ukrasnih predmeta – narukvica prijateljstva, kao i u zajedničkoj izradi slike na temu Stvaramo bolji svet. Od preko 70 učesnika kampa, njih 40 su mladi sa distrofijom i srodnim neuromišićnim oboljenjima. Program uključuje i roditelje dece obolele od distrofije koji jedni sa drugima, ali i sa stručnim licima, mogu da podele iskustva i izazove sa kojima se svakodnevno suočavaju.

Projekat OSOBE SA INVALIDITETOM MENJAJU SVE(S)T, realizuje Color Media Communications, uz finansijsku podršku Ministarstva kulture i informisanja.

Izvor: Color Media Communications
Foto: Color Media Communications