Mentalno zdravlje je aktuelna tema u medijima kojom se često bave novinari u svim granama novinarstva-od radijskog novinarstva do internetskog novinarstva, a aktuelna društveno-politička dešavanja u našoj zemlji, čiji su pokretači upravo mladi ljudi-studenti i srednjoškolci, koji se više od dva meseca bore za otkrivanje istine o uzrocima nesreće na Železničkoj stanici u Novom Sadu, stavlja mentalno zdravlje na vrhu prioriteta novinarskih tema.
Nedavno je Krovna organizacija mladih Srbije organizovala konferenciju čiji je panel bio posvećen mentalnom zdravlju u lokalnim zajednicima, a učesnica panela i psihološkinja Sara Dojčinović ističe glavne zaključke panela:
“Stvaranje sigurnog prostora, kako fizičkog tako i psihološog, u kome se mladi osećaju bezedno da podele svoje mišljenje i osećanja sa drugima, je ključno kada govorimo o prevenciji i unapređenju mentalnog zdravlja. Ne samo informisanje, već i dosezanje do mladih je jedan od koraka koje treba da preduzmemo, u čemu važnu ulogu igraju omladinski radnici. Mladi treba da se podrže i osnaže da potraže stručnu podršku kada im je ona potrebna, ali ne treba zaboraviti da je mnogim mladim osobama ona trenutno nedostupna kako zbog stigme u društvu, tako i usled nepostojanja usluga sturčnjaka u njihovim lokalnim zajednicama, tako i usled postojanja finansijske barijere i nepriuštivosti podrške. Zbog toga su izrazito važni programi usmereni na lokalne zajednice kao što je projekat „Hej, tu smo! – Nacionalni program za unapređenje mentalnog zdravlja mladih” sprovode NAPOR, KOMS, Nacionalna asocijacija kancelarija za mlade, OPENS i Savez izviđača Srbije, a finansira Ministarstvo turizma i omladine Republike Srbije.“
Preporuke za unapređenje mentalnog zdravlja omladine u lokalnim zajednicama prema rečima Dojčinović se pre svega odnose na otvaranje prostora za mlade u vidu centara za mlade u okviru kojih će mladi moći da potraže vršnjačku podršku, da se obrate omladinskim radnicima, ali i dobiju besplatnu stručnu podršku psihologa.
“Važno je zbog toga da jedinice lokalnih samouprava budu spremne za saradnju i dijalog sa mladima, kao i da donose akcione planove usmerene na mentalno zdravlje mladih u njihovim zajednicama”-naglašava Dojčinović.
Novosađani se za besplatnu psihološku pomoć mogu obratiti Savetovalištu Infopolis centra.
Izvor: NS Hronika
Foto: Pixabay