Početna Kultura Drugi i drugačiji i nepravedno nevidljivi u fokusu Evropske prestonice kulture

Drugi i drugačiji i nepravedno nevidljivi u fokusu Evropske prestonice kulture

0

Spektakularne i nesvakidašnje izložbe obeležile su godinu titule Evropske prestonice kulture. Od izložbe koja je potpuno promenila izgled čuvenog Studija M „Vreme i vaseljena“, potom izložbi koje su predstavile modernu istoriju Novog Sada, ali jedinstvene rimske šlemove pronađene na ovim prostorima, po kojima se Srpska Atina ističe u svetu, preko do sada neviđenih pronalazaka iz doba neolita, pa i do najvećih srpskih slikara Uroša Predića i Save Šumanovića. Sada, u finalu Evropske prestonice kulture, kao kruna čitavog projekta jesu drugi i drugačiji, marginalizovani, alternativni, novi i buntovni izrazi.

Od saradnje i povezivanja najvećih nacionalnih umetničkih institucija – Galerije Matice srpske, Spomen zbirke Pavla Beljanskog, zatim Muzeja Vojvodine, Muzeja Grada Novog Sada, različitih organizacija i umetnika, sve do onih koji su izuzetni činioci kulture, ali nedovoljno vidljivi, a koje Evropska prestonica kulture sada stavlja u prvi plan.

Jedan od najvećih svetskih slikara naivaca

Art brut umetnost nekonvencionalnog slikara XX veka Emerika Feješa, protagoniste urbanih pejzaža u jugoslovenskoj naivi, biće predstavljena kroz izložbu „Evropa po Feješu“ koja će biti postavljena u Kulturnom centru Novog Sada i Turističkoj organizaciji Novog Sada. Emerik Feješ je kao penzionisani majstor za pravljenje dugmadi slikao čačkalicama, kukuruzovinom i farbama za dugmad, gradove Evrope koje je želeo da obiđe, ali zbog života u siromaštvu nije imao prilike.

Beskućnici kao fotografi – umetnost iz ugla njihovog objektiva

Izložba fotografija pod nazivom „Život“ postavljena u Kulturnoj stanici Svilara na nesvakidašnji način predstavlja radove beskućnika koji su se našli u ulozi fotografa. Cilj izložbe, ali i prethodnih aktivnosti, je osnaživanje ove marginalizovane grupe, razvijanja njihovih veština i uključivanja u širu zajednicu, a realizovana je uz pomoć fotografa Slobodana Šušnjevića.

Da li znate šta je art brut umetnost i zašto je važna?

Ova umetnost biće glavna tema i izložbe „Art Brut“, koja će biti postavljena u Arhivu Vojvodine, Šok zadruzi i Kulturnoj stanici Svilara. Izložba će prestaviti tri grupe radova: arhivu Art brut Srbije, radove nastale na radionicama sa osobama sa poteškoćama u psihosocijalnom funkcionisanju, kao i radove sa rezidencije u Novom Sadu na kojoj učestvuju inostrani i domaći art brut umetnici: Darko Brajković iz Hrvatske, Samaneh Atef Derakhshan iz Francuske, Marco Prenninger iz Austrije, Таmbet Tamm iz Kondas Centra u Estoniji sa personalnom asistencijom, umetnik iz Art brut centra Guging u Beču sa personalnom asistencijom, Aleksandar Denić, Dragana Nikoletić, Goran Stojčetović i Katie Woznicki.

Umetnost za sve – izložba koja postavlja standarde

Jedna od najuspešnijih škola u Srbiji, škola za osnovno i srednje obrazovanje „Milan Petrović“ javnosti će prikazati svoju inovativnu kolekciju umetničkih dela i demonstrirati standarde tj. prilagođavanje prostora i načine izlaganja umetničkih dela tako da ona budu pristupačna, u okviru izložbe „Umetnost za sve“.U holu Rektorata Univerziteta u Novom Sadu biće izloženi umetnička dela čiji su autori poznati umetnici: Nikola Džafo, Dragana Kuprešanin, Milica Dukić, Srđan Veljović, Konstantin Đuričković, Asja Komadina, Tanja Valenćik, Vanja Novaković, Jelena Gajinović, Jovana Milosavljević, Mila Stojanović, Tijana Jevrić i Dejan Jankov.

Sve ovo deo je poslednjeg programskog luka „Druga? Evropa” Evropske prestonice kulture koje od 7. oktobra do 27. novembra mnogobrojnim programima pokreće pitanja dominantnih vrednosti u evropskoj kulturi i umetnosti i dovešće do otkrivanja drugačijih, alternativnih, marginalizovanih, manjinskih i buntovnih izraza.

Detaljan program Evropske prestonice kulture i sve informacije u vezi sa projektom možete pronaći na sajtu projekta novisad2022.rs.

Autor: NSHronika.rs
Foto: NSEPK / V. Veličković, Promo