Početna Gradske teme Novom Sadu nagrada za “Održivo upravljanje vodama”

Novom Sadu nagrada za “Održivo upravljanje vodama”

0

Novi Sad, drugu godinu zaredom, nagrađen je na konkursu “Ekoopština”, koji je raspisala Ambasada Francuske, a namenjen je svim opštinama u Srbiji. Prošle godine grad je nagrađen u kategoriji “pametni gradovi”, a ove godine nagradu je dobio u oblasti “održivog upravljanja vodama”. O kakvom je konkursu i nagradi reč?

Cilj konkursa “Ekoopština” je da stvori platformu za razmenu znanja i iskustava između francuskih i srpskih lokalnih samouprava uklјučenih u programe održivog razvoja. Sve opštine koje žele da konkurišu, popunjavaju upitnik gde unose sve aktivnosti koje realizuju. Pobednici se biraju na osnovu popunjenih upitnika, koje je ocenjivao žiri sastavljen od stručnjaka sa univerziteta u Beogradu i Novom Sadu i iz organizacija civilnog društva.

Mnoge je iznenadilo da je Novi Sad dobio nagradu za “Održivo upravljanje vodama” jer nema prečistač otpadnih voda. Sofija Kovač iz JKP “Vodovod i kanalizacija”, koja radi kao tehnolog na prečistačima otpadnih voda i koja je učestvovala u popunjavanju upitnika, kaže da su sva javna komunalna preduzeća učestvovala u popunjavanju upitnika i da su oni stavili akcenat na više aktivnosti na kojima rade.

Prema njenim rečima, iako Grad Novi Sad još nema prečistač, postoji nekoliko prečistača na teritoriji grada u okolnim mestima – u Stepanovićevu, Rumenki i Kovilju.

“Prečistač u Begeču je u fazi probnog rada, a u Rumenki je u fazi nadogradnje jer će se otpadne vode iz Kisača preusmeriti na taj prečistač. Trebalo bi da se gradi i prečistač na Čeneju i naravno glavni prečistač za grad Novi Sad koji svi iščekujemo. Zahvaljujući tehnologiji i znanju, voda koja se ispušta iz prečistača u Stepanovićevu odličnog je kvaliteta”, dodaje Sofija Kovač.

Na pitanje da li bi se ovakav način prečišćavanja otpadnih voda mogao primeniti i na prečistač u Novom Sadu, Sofija Kovač kaže da se nada, ali problem sa prečistačima je taj čim se menja tip tehnologije, mora se učiti sve ispočetka.

“Nagrada za ‘Upravljanje otpadnim vodama’ jeste studijsko putovanje u Francusku gde će se stručnjaci iz novosadskog preduzeća “Vodovod i kanalizacija” upoznati sa primerima dobre prakse u nekim od njihovih opština koji bi se mogli primeniti i kod nas. To je od izuzetnog značaja za Grad Novi Sad”, smatra pomoćnica načelnice Gradske uprave za zaštitu životne sredine Jelena Moravski.

Na konkursu “Ekoopština” za “Održivo upravlјanje vodama” nagrađena je i opština Čajetina dok su za “Održivo upravlјanje otpadom” nagrađeni opština Bačka Palanka i grad Sremska Mitrovica. U oblasti “Energetske efikasnosti” najodrživiji grad je Vranje i opština Vrnjačka banja, dok su Pirot i Kruševac pobednici u okviru kategorije “Održiva urbana mobilnost”. Potpisivanjem sporazuma o saradnji Ambasade Francuske sa Delegacijom Evropske unije u Srbiji biće omogućeno proširenje projekta “Ekoopština”, koji postaje deo inicijative “Zelena agenda za Srbiju”.

Izvor: rtv.rs/Dragana Ratković
Foto: Grad Novi Sad