Početna Gradske teme Novi Sad domaćin nacionalnog Kongresa o bolu

Novi Sad domaćin nacionalnog Kongresa o bolu

0

Novi Sad bio je domaćin drugog nacionalnog Kongresa o bolu posvećenоm prevođenju znanja o bolu iz teorije u praksu. Kongresu, koji je organizovalo Udruženje za istraživanje i tretman bola Srbije, prisustvovao je veliki broj domaćih i stranih stručnjaka koji se bave tom oblašću.

Neki od bolova su prolazni, ali većina hroničnih stanja zahtevaju tretman stručnjaka. Upravo o najnovijim naučnim saznanjima u terapiji hroničnog bola, multidisciplinarnom pristupu pacijentima kao i o inovativnim metodama u tretmanu bola bilo je reči na dvodnevnom skupu u Novom Sadu.

“Neće biti fokus samo na lekovima, odnosno na farmakološkoj terapiji, nego jednom sveobuhvatnom pristupu bolu kao bolesti za sebe sa mogućnostima različitih konvencionalnih i nekonvencionalnih terapija kroz 6 sesija koji će obuhvatiti sve ono što je važno za zbrinjavanje pacijenata uz prisustvo najrelevantnijih stručnjaka”, rekla je prof. dr Snežana Tomašević Todorović, predsednica Udruženja.

Osim fizioterapije, kao jedne od najčešćih metoda lečenja, uvode se i drugi efikasni načini lečenja hroničnog bola.

Jedan od najcenjenijih srpskih lekara u Americi, prof. dr Nebojša Knežević, koji je autor više studija koje se tiču farmakogenetike u terapiji hroničnog bola, u izjavi za RTV je istakao da je u terapiji bola veoma važna i psihološka komponenta, ali joj se ne pridaje dovoljan značaj.

“Činjenica je da od 40 do 60 posto pacijenata koji imaju hronične bolove u isto vreme imaju i anksioznost i depresiju, poremećaj spavanja, postoje ti psihološki poremećaji koji, ako ostanu nerešeni i ukoliko se fokusiramo samo na simptom bola, a ne rešavamo uzrok, u principu ne možemo da rešimo problem”, rekao je prof. dr Nebojša Knežević, profesor na Univerzitetu u Ilinoisu.

Ovaj stručnjak koji predaje na Univerzitetu u Čikagu, kaže da se u Americi poslednjih godina najviše primenjuju radiofrekventne ablacije, Neuro Prolo, i interventne terapije, poput implantacija stimulatora u epiduralnu regiju, a da se u javnosti sve više govori o analizi genoma, na osnovu koje bi se u budućnosti mogle određivati odgovarajući lekovi i optimalne doze za svakog pacijenta. Dvodnevnom naučnom skupu u Novom Sadu prisustvovao je veliki broj domaćih i stranih stručnjaka, anesteziologa, neurologa, stomatologa, fizioterapeuta.

Izvor: rtv.rs/Laura Vujković
Foto: PrtSc/youtube.com/Radio-televizija Vojvodine