Početna Gradske teme Održan prvi javni čas zdravstvene kampanje “Spasi me” u Novom Sadu

Održan prvi javni čas zdravstvene kampanje “Spasi me” u Novom Sadu

0

U Srbiji oko 25 hiljada ljudi godišnje doživi iznenadni srčani zastoj kod kuće ili na javnom mestu, a brza reakcija svedoka, pre dolaska Hitne pomoći, jedina im je šansa za preživljavanje. Zato je edukacija građana o osnovama reanimacije i upotrebe eksternog defibrilatora od ogromnog značaja, poručuju članovi sekcije prve pomoći Medicinskog fakulteta, koji su i ove godine organizovali kampanju “Spasi me”.

Ravna linija na monitoru i prepoznatljiv zvuk, jasan su signal lekarima da je došlo do srčanog zastoja. Van bolničkog ambijenta, nama laicima je mnogo teže da procenimo u kakvom je stanju osoba, koju smo zatekli nepomičnu, i zato je važno da vladamo osnovnim veštinama oživljavanja.

“Prvo što proveravamo jeste svest, prodrmamo joj ramena i jasno i glasno pitamo da li ste dobro, da li me čujete, zatim proveravamo disanje, zabacujemo glavu, postavljamo ruke na tvrde delove i proveravamo disanje 10 sekundi”.

Ukoliko osoba ne diše, treba da pozovemo službu Hitne pomoći, da nekoga pošaljemo do najbližeg eksternog defibrilatora i da započnemo grudnu kompresiju – 30 pritisaka, 2 udisaja.

“Kada je osoba pristigla, postavlja elektrode, sve je nacrtano na uređaju gde se postavljaju elektrode, jedna ide ispod desne ključne kosti i uređaj će sve sam dalje govoriti”.

Osnovama reanimacije i upotrebi AED uređaja, najmlađe Novosađane, ali i one nešto starije, i ove godine su besplatno obučavali članovi Sekcije prve pomoći Medicinskog fakulteta.

“Prethodne godine imali smo 3 velika javna časa, nekoliko manjih u sklopu različitih manifestacija, i u okviru toga, stvarno smo ponosni da kažemo da smo obučili preko 4 hiljade građana”, kaže Teodora Lakić, koordinatorka kampanje “Spasi me”.

Mnogobrojne javne ličnosti, podržale su ovu kampanju.

“Nikada ne znaš kada ćeš biti u nekoj situaciji da možeš da spasiš nečiji život i zato sam tu i želim da podržim ovakve projekte”, kaže Željko Rebrača, ambasador kampanje “Spasi me”.

Automatski eksterni uređaji, odnosno AED aparati su mali prenosivi baterijski uređaji, koji laike, koji se nađu u situaciji sa srčanim zastojom, “vode” kroz čitav proces reanimacije.

U Novom Sadu se AED uređaji nalaze na 15 lokacija, ali već duže vreme nisu servisirani, te su organizatori kampanje “Spasi me” apelovali na nadležne da povećaju broj tih uređaja, čime bi se ublažila zabrinjavajuća statistika, prema kojoj samo 7 odsto pacijenata preživi iznenadni srčani zastoj.

Izvor: RTV.rs/Laura Vujković
Foto: Ilustracija/Pixabay