Početna Gradske teme Nacionalno takmičenje “Pekarijada” na Institutu za prehrambene tehnologije

Nacionalno takmičenje “Pekarijada” na Institutu za prehrambene tehnologije

0

Nacionalno takmičenje za najboljeg profesionalnog pekara i najboljeg mladog pekara “Pekarijada” trenutno se održava na Institutu za prehrambene tehnologije.

Treće izdanje manifestacije prvi put se organizuje u našem gradu, pa će se tako i tokom današnjeg dana predstaviti svi prijavljeni takmičari u pet kategorija: domaći hleb, burek (prazan i sa sirom), štrudla sa makom, pica (klasična ili napolitana i kreativna), kao i umetničko delo.

Sve kandidate ocenjivaće stručni žiri koji u širem sastavu čini 35 istaknutih predstavnika pekarske struke i kompetentnih tehnologa i biraće prvog među najboljima u svakoj kategoriji. Aktuelno takmičenje nastavak je kvalifikacija koje su započete tokom marta u Beogradu, dok će se krajem ovog meseca održati u Nišu i Požegi. Iako će se nadmetanje najboljih pekara u Srbiji nastaviti tokom septembra i oktobra, kada će biti organizovano veliko finale, predsednik stručnog žirija Nenad Trimčević navodi da cilj takmičenja nije da se izabere pobednik, već da se pekari međusobno druže, razmenjuju recepture i da se upoznaju.

“Naša ideja je da obnovimo stare proizvode koji polako izumiru, a koji su vrlo kvalitetni”, istakao je Trimčević. “Vrlo je retko da se hleb ubacuje lopatom u pekarsku peć i u ova dva dana majstori zanata pokazuju kako se pravi domaći hleb, što mi izuzetno cenimo. Osim hleba, deca od 16 do 18 godina će na takmičenju za mlade pekare u oktobru praviti pogačice sa čvarcima, koje takođe spadaju u pekarske proizvode koji se retko prave.”

Predsednik žirija naglašava da se prilikom ocenjivanja svi članovi ponašaju kao mušterije i da pre svega uočavaju estetski izgled proizvoda, pa tek onda vrednuju strukturu sredine, pečenost, a prate se gramaža i filovanje, naročito bureka sa sirom i štrudle sa makom.

Mladi pekar Miloš Knežević iz Subotice ima 25 godina i po drugi put učestvuje na “Pekarijadi” u kategoriji za najbolju picu napolitanu. Iako se, kako kaže, nije proslavio na prethodnom takmičenju, kada je još kao srednjoškolac pravio četvorostruku pletenicu, sada je poželeo da pokaže šta je do sada naučio.

“Ovamo sam došao zato što volim izazove i želim da pokažem šta znam”, rekao je Knežević. “Ne radim više kao pekar, prešao sam u piceriju, ali sam konstantno radio pekarski posao od srednje škole sve do pre godinu i po dana. Za najbolju picu potrebni su brašno, dobar kvasac, hidratacija testa i fermentacija, dok je najvažniji sastojak ljubav.”

Njegov stariji kolega, pekar Vladimir Vasilić iz Čerevića, nastavlja porodičnu tradiciju i predstavnik je treće generacije zanatlija. Trenutno učestvuje u kategoriji pravljenja domaćeg hleba i jedan je od retkih koji se vraćaju na takmičenje.

“Prvi razlog je zato što može dosta da se nauči od drugih kolega o poslu, proizvodnji i načinu rada, dok s druge strane upoznajem nove ljude, koji su raspoloženi, i atmosfera je vrhunska”, pojasnio je Vasilić. “Inače sam vlasnik pekare, pravimo domaće proizvode na stariji način. Domaći hleb je hleb sa sedam kora, duži je proces proizvodnje. Današnji pekari se teško navikavaju na nove uslove, radne snage sve više fali i svim zanatskim pekarima biće teško da se bore sa industrijom. Zato je dobro da kroz ova takmičenja oprobamo stare recepte.”

Izvor: Dnevnik.rs/A. Čegar
Foto: PrtSc/pekarijada.rs