Početna Gradske teme Veći broj pacova u okolini SPENS-a, urađena vanredna deratizacija na dve lokacije

Veći broj pacova u okolini SPENS-a, urađena vanredna deratizacija na dve lokacije

0

Protekle nedelje, Novosađani su se žalili da oko SPENS-a, na prostoru nekadašnjeg Dino parka i u okolini javne česme na Bulevaru cara Lazara, viđaju veći broj pacova. U Novosadskoj “Ciklonizaciji” potvrdili su da su njihove ekipe na terenu zatekle veće leglo tih glodara, kao i da je urađena vanredna deratizacija na dve lokacije.

Osim toga, tretirane su parkovske površine u okolini Skupštine Vojvodine, na Novoj Detelinari i u okolini nasipa na Adicama, jer je i tamo primećeno veće prisustvo pacova.

Zapuštena zelena površina kao idealno skrovište i više mini deponija kao nepresušan izvor hrane razlozi su zbog kojih je nekadašnji Dino park, postao dom za pacove. Građani koji rade u blizini, posvedočili su nam da su se pacovi mogli videti i u toku dana, naročito u blizini podzemnog kontejnera i javne česme.

“Naše ekipe su sanirale oba legla. Nekih četiri do pet dana nam je trebalo i koristili smo tri različita preparata sa tri različite aktivne materije iz prostog razloga što kad je takvo izobilje hrane onda i pacovi biraju šta će da jedu. U ovom momentu je to sanirano, naše ekipe su nastavile da obilaze i periodično će obilaziti ovu lokaciju”, rekao je Dario Aćimović iz “Ciklonizacije”.

Miševi i pacovi u urbanim sredinama nisu ništa neuobičajeno, kaže profesorka Olivera Bjelić Čabrilo. To su prosto vrste kojima odgovaraju urbana naselja i blizina ljudi.

“Ako se viđaju danju, znači da ih ima u većem broju. Obično na smeni godišnjih doba se javljaju. Oni se razmnožavaju u toplom delu godine, naročito ako je prethodilo jako kišno proleće kao ove godine, zatim oni imaju izuzetno veliki reproduktivni potencijal. Ono što im pogoduje u gradu su neuređene površine, neadekvatno odlaganje smeća, znači oni imaju obilje hrane koje im je lako dostupna, zatim imaju jako mnogo prostora za sakrivanje, znači to su podrumi, to su tako te zakorovljene površine, tu imaju i hranu i sklonište”, kazala je dr Olivera Bjelić Čabrilo, departman za biologiju, PMF Novi Sad.

Prisustvo glodara nije moguće iskoreniti, dodaje Čabrilo, ali se adekvatnim merama njihova brojnost može držati pod kontrolom.

Prema rečima nadležnih iz “Ciklonizacije”, redovna jesenja deratizacija u gradu počeće krajem ove nedelje, no ono što svako od nas može da počne da primenjuje već od danas jeste da smeće odlaže u kontejnere. Time će se izbeći pravljenje urbanih mini deponija koje su idealno mesto za stvaranje legla glodara.

Izvor: rtv.rs/Ivana Kamenarac
Foto: Ilustracija/Pixabay